Yleisöaikataulu

JOKIOISTEN MUSEORAUTATIE

Sunnuntaina 16.6.2024

Jokioinen - Humppila

km

Juna N:o

20 22 32 24 34 26 36 28
14.2 Jokioinen..................... 11.40 13.15 14.35
13.3 Kirkkotie..................... X 11.43 X 13.18 X 14.38
11.3 Raemäki.................. X 11.49 X 13.24 X 14.44
10.0 Salminen...................... X 11.53 X 13.28 X 14.48
8.0 Minkiö................... 11.59 13.34 14.54
8.0 Minkiö................... 09.50 11.05 12.25 13.55 15.15
5.6 Vuorela....................... X 09.57 X 11.12 X 12.32 X 14.02 X 15.22
4.1 Santavaihde................... X 10.02 X 11.17 X 12.36 X 14.06 X 15.26
3.5 Palomäki................. X 10.03 X 11.18 X 12.38 X 14.08 X 15.28
1.7 Kermala....................... X 10.09 X 11.24 X 12.43 X 14.13 X 15.33
0.3 Humppila...................... 10.13 11.28 12.48 14.18 15.38

Humppila - Jokioinen

km

Juna N:o

21 31 23 33 25 35 27 29
0.3 Humppila...................... 10.30 11.45 13.05 14.35 15.50
1.7 Kermala....................... X 10.34 X 11.49 X 13.09 X 14.39 X 15.54
3.5 Palomäki................. X 10.40 X 11.55 X 13.15 X 14.45 X 16.00
4.1 Santavaihde................... X 10.41 X 11.56 X 13.16 X 14.46 X 16.01
5.6 Vuorela....................... X 10.46 X 12.01 X 13.21 X 14.51 X 16.06
8.0 Minkiö................... 10.53 12.08 13.28 14.58 16.13
8.0 Minkiö................... 11.10 12.40 14.00
10.0 Salminen...................... X 11.16 X 12.46 X 14.06
11.3 Raemäki.................. X 11.20 X 12.50 X 14.10
13.3 Kirkkotie..................... X 11.26 X 12.56 X 14.16
14.2 Jokioinen..................... 11.29 12.59 14.19
Seisakkeelta junaan noustessa näytä veturille pysähtymismerkki kädellä tai valolla.
→ juna lähtee asemalta. ← juna saapuu asemalle. X pysähtyy tarvittaessa.

HUMPPILA - MINKIÖ - JOKIOINEN

VR:n yhteydet Humppilaan
Turku (läht) 13.05 16.05 18.05 ... 21.00
Loimaa (läht) 13.44 16.44 18.44 ... 21.42
Tampere (läht) 12.10 16.10 18.10 ... ...
Toijala (läht) 12.35 16.35 18.35 ... ...
Syysajo la 14.9. 2024
41
43/51
45/53
47/55
49
HUMPPILA   14.05 17.05 19.05 20.35 22.10
Kermala   x14.10 x17.10 x19.10 x20.40 x22.15
Palomäki   x14.18 x17.18 x19.18 x20.48 x22.23
Santavaihde   x14.20 x17.20 x19.20 x20.50 x22.25
Vuorela   x14.26 x17.26 x19.26 x20.56 x22.31
MINKIÖ ←   14.35 17.35 19.35 21.05 22.40
MINKIÖ →   14.50 18.30 20.00 21.35 ...
Salminen   x14.58 x18.38 x20.08 x21.43 ...
Raemäki   x15.03 x18.43 x20.13 x21.48 ...
Kirkkotie   x15.11 x18.51 x20.21 x21.56 ...
JOKIOINEN   15.15 18.55 20.25 22.00 ...

JOKIOINEN - MINKIÖ - HUMPPILA

Syysajo la 14.9. 2024
40
42
44
52/46
54/48
56
JOKIOINEN ... 15.25 ... 19.05 20.35 22.10
Kirkkotie ... x15.29 ... x19.09 x20.39 x22.14
Raemäki ... x15.37 ... x19.17 x20.47 x22.22
Salminen ... x15.42 ... x19.22 x20.52 x22.27
MINKIÖ ← ... 15.50 ... 19.30 21.00 22.35
MINKIÖ → 13.20 16.20 18.20 19.55 21.25 ...
Vuorela x13.29 x16.29 x18.29 x20.04 x21.34 ...
Santavaihde x13.35 x16.35 x18.35 x20.10 x21.40 ...
Palomäki x13.37 x16.37 x18.37 x20.12 x21.42 ...
Kermala x13.45 x16.45 x18.45 x20.20 x21.50 ...
HUMPPILA 13.50 16.50 18.50 20.25 21.55 ...
VR:n yhteydet Humppilasta
Loimaa (saap) ... 17.12 19.12 ... ... ...
Turku (saap) ... 17.50 19.55 ... ... ...
Toijala (saap) 14.21 17.23 19.23 21.21 22.23 ...
Tampere (saap) 14.47 17.47 19.47 21.44 22.47 ...
  • X) juna pysähtyy tarvittaessa seisakkeilla. Näytä veturille pysähtymismerkki kädelläsi tai taskulampulla noustessasi junaan ja ilmoitta junan konduktöörille, mikäli haluat jäädä junasta jollain seisaakkeella.
  • Lähdöt Humppilasta: klo 14.05 (paluu Jokioisilta klo 16.50), klo 17.05 (paluu Minkiöltä klo 18.50 tai Jokioisilta klo 20.35), klo 20.45 (paluu Minkiöltä klo 21.55), klo 22.10 (Saapuu Minkiölle klo 22.40, ei palaa Humppilaan).
  • Lähdöt Minkiöltä Humppilaan: klo 13.20 (paluu klo 14.35), klo 16.20 (paluu klo 17.35), klo 18.20 (paluu klo 19.35), 20.05 (paluu klo 21.15), klo 21.25 (paluu klo 22.40).
  • Lähdöt Minkiöltä Jokioisiin: klo 14.50 (paluu klo 15.50), klo 18.30 (paluu klo 19.30), klo 20.00 (paluu klo 21.00), klo 21.35 (paluu klo 22.35).
  • Lähdöt Jokioisilta: klo 15.25 (paluu Humppilasta klo 18.55), klo 19.05 (paluu Minkiöltä klo 20.25, Humppilasta klo 22.00), klo 20.35 (paluu Minkiöltä klo 22.00), klo 22.10 (saapuu Minkiölle klo 22.35, ei palaa Jokioisille).
JMR Aikataulutaulukko

N:o 9. Joulupukin juna su 8.12.2024

Humppila - Minkiö

km

Juna N:o

73 75 77 79
0.3 Humppila...................... 10.45 12.30 14.10 15.45
1.7 Kermala....................... X 10.50 X 12.35 X 14.15 X 15.51
3.5 Palomäki...................... X 10.56 X 12.41 X 14.21 X 15.58
4.1 Santavaihde................... X 10.58 X 12.43 X 14.23 X 16.00
5.6 Vuorela....................... X 11.03 X 12.48 X 14.28 X 16.05
8.0 Minkiö........................ 11.11 12.56 14.36 16.13

Minkiö - Humppila

km

Juna N:o

72 74 76 78
8.0 Minkiö........................ 10.00 11.45 13.25 15.05
5.6 Vuorela....................... X 10.08 X 11.53 X 13.33 X 15.13
4.1 Santavaihde................... X 10.13 X 11.58 X 13.38 X 15.18
3.5 Palomäki...................... X 10.15 X 12.00 X 13.40 X 15.20
1.7 Kermala....................... X 10.21 X 12.06 X 13.46 X 15.26
0.3 Humppila...................... 10.26 12.11 13.51 15.31
Seisakkeelta junaan noustessa näytä veturille pysähtymismerkki kädellä tai valolla.
→ juna lähtee asemalta. ← juna saapuu asemalle. X pysähtyy tarvittaessa.
JMR Aikataulutaulukko

Joulupukin juna la 7.12.2024

Minkiö - Jokioinen

km

Juna N:o

61 63 65 67 69
8.0 Minkiö........................ 10.00 11.30 13.00 14.30 16.00
10.0 Salminen...................... X 10.07 X 11.37 X 13.07 X 14.37 X 16.07
11.3 Raemäki....................... X 10.11 X 11.41 X 13.11 X 14.41 X 16.11
13.3 Kirkkotie..................... X 10.18 X 11.48 X 13.18 X 14.48 X 16.18
14.2 Jokioinen..................... 10.21 11.51 13.21 14.51 16.21

Jokioinen - Minkiö

km

Juna N:o

62 64 66 68 70
14.2 Jokioinen..................... 10.35 12.05 13.35 15.05 16.35
13.3 Kirkkotie..................... X 10.38 X 12.08 X 13.38 X 15.08 X 16.38
11.3 Raemäki....................... X 10.45 X 12.15 X 13.45 X 15.15 X 16.45
10.0 Salminen...................... X 10.49 X 12.19 X 13.49 X 15.19 X 16.49
8.0 Minkiö........................ 10.56 12.26 13.56 15.26 16.56
Seisakkeelta junaan noustessa näytä veturille pysähtymismerkki kädellä tai valolla.
→ juna lähtee asemalta. ← juna saapuu asemalle. X pysähtyy tarvittaessa.
Yleisöaikataulu

JOKIOISTEN MUSEORAUTATIE

Sunnuntaisin 9.6. ja 23.6. sekä 7.7.–28.7.2024

Jokioinen - Humppila

km

Juna N:o

2 4 6
14.2 Jokioinen..................... 11.45 14.35
13.3 Kirkkotie..................... X 11.48 X 14.38
11.3 Raemäki....................... X 11.54 X 14.44
10.0 Salminen...................... X 11.58 X 14.48
8.0 Minkiö........................ 12.04 14.54
8.0 Minkiö........................ 09.50 12.25 15.15
5.6 Vuorela....................... X 09.57 X 12.32 X 15.22
4.1 Santavaihde................... X 10.02 X 12.36 X 15.26
3.5 Palomäki...................... X 10.03 X 12.38 X 15.28
1.7 Kermala....................... X 10.09 X 12.43 X 15.33
0.3 Humppila...................... 10.13 12.48 15.38

Humppila - Jokioinen

km

Juna N:o

3 5 7
0.3 Humppila...................... 10.30 13.05 15.50
1.7 Kermala....................... X 10.34 X 13.09 X 15.54
3.5 Palomäki...................... X 10.40 X 13.15 X 16.00
4.1 Santavaihde................... X 10.41 X 13.16 X 16.01
5.6 Vuorela....................... X 10.46 X 13.21 X 16.06
8.0 Minkiö........................ 10.53 13.28 16.13
8.0 Minkiö........................ 11.10 14.00
10.0 Salminen...................... X 11.16 X 14.06
11.3 Raemäki....................... X 11.20 X 14.10
13.3 Kirkkotie..................... X 11.26 X 14.16
14.2 Jokioinen..................... 11.29 14.19
Seisakkeelta junaan noustessa näytä veturille pysähtymismerkki kädellä tai valolla.
→ juna lähtee asemalta. ← juna saapuu asemalle. X pysähtyy tarvittaessa.

Minkiön mobiilipäivä ja liikennekauden avajaiset

kesäkuu
sunnuntai
9
15 päivän päästä
Jokioisten Museorautatie
Tapahtumat Jokioisten Museorautatiellä
Museorautatien liikennekauden avajaissunnuntai on pian parin kymmenen vuoden ajan ollut myös vanhojen automobiilien harrastajien kokoontumistapahtuma. Tänäki…

Humppilan Vanhan aseman päivä -Humppila 150 vuotta

kesäkuu
sunnuntai
16
22 päivän päästä
Humppilan museorautatieasema
Tapahtumat Jokioisten Museorautatiellä
Humppilan Vanhan aseman päivä -Humppila 150 vuotta Humppilan vanhalla asemalla voi kokea iloisen kesätapahtuman tunnelmaa ja tulla kokeilemaan miltä tuntuu matkustaminen aidolla kapearaiteisella junalla. Mus…

Museojunat kulussa -Juhannus

kesäkuu
sunnuntai
23
29 päivän päästä
Jokioisten Museorautatie
Tapahtumat Jokioisten Museorautatiellä
Museojunat kulussa Kesäisen tapaan museojunat kulkevat tänäkin sunnuntaina Jokioisten Museorautatiellä. Junien lisäksi Minkiön kapearaidemuseo on a…

Minkiön Maalaistori

kesäkuu
sunnuntai
30
36 päivän päästä
Minkiön asema
Tapahtumat Jokioisten Museorautatiellä
Museorautatien kesäkuu päättyy perinteisellä Minkiön maalaistorilla sunnuntaina 30.6. Myynnissä on kesäkauden tuotteita ja ilmassa kesätoritunnel…

Höyryjuna liikenteessä

heinäkuu
sunnuntai
7
43 päivän päästä
Jokioisten Museorautatie
Tapahtumat Jokioisten Museorautatiellä
Höyryjuna liikenteessä Höyryjunat kulkevat taas heinäkuussa joka sunnuntai aina kello viiteen saakka. Minkiön aseman kahvio ja kapearaidemuseo …

Höyryjuna liikenteessä

heinäkuu
sunnuntai
14
50 päivän päästä
Jokioisten Museorautatie
Tapahtumat Jokioisten Museorautatiellä
Höyryjuna liikenteessä Höyryjunat kulkevat taas heinäkuussa joka sunnuntai aina kello viiteen saakka. Minkiön aseman kahvio ja kapearaidemuseo …

Höyryjuna liikenteessä

heinäkuu
sunnuntai
21
57 päivän päästä
Jokioisten Museorautatie
Tapahtumat Jokioisten Museorautatiellä
Höyryjuna liikenteessä Höyryjunat kulkevat taas heinäkuussa joka sunnuntai aina kello viiteen saakka. Minkiön aseman kahvio ja kapearaidemuseo …

Höyryjuna liikenteessä

heinäkuu
sunnuntai
28
64 päivän päästä
Jokioisten Museorautatie
Tapahtumat Jokioisten Museorautatiellä
Höyryjuna liikenteessä Höyryjunat kulkevat taas heinäkuussa joka sunnuntai aina kello viiteen saakka. Minkiön aseman kahvio ja kapearaidemuseo …

Elokuun lauantaijunat

elokuu
lauantai
3
70 päivän päästä
Jokioisten Museorautatie
Tapahtumat Jokioisten Museorautatiellä
Elokuun lauantaijunat Elokuussa junat kulkevat kuun kolmena ensimmäisenä lauantaina. Minkiön aseman kahvio ja kapearaidemuseo ovat avoinna juna…

Minkiön elonkorjuutori

elokuu
lauantai
10
77 päivän päästä
Jokioisten Museorautatie
Tapahtumat Jokioisten Museorautatiellä
Minkiön elonkorjuutori Toripöydiltä löydät monenlaista ostettavaa ja samalla voit nauttia mukavan rauhallisesta toritunnelmasta. Sitä on Minkiön elonkorjuu…

Elokuun lauantaijunat

elokuu
lauantai
17
84 päivän päästä
Jokioisten Museorautatie
Tapahtumat Jokioisten Museorautatiellä
Elokuun lauantaijunat Elokuussa junat kulkevat kuun kolmena ensimmäisenä lauantaina. Minkiön aseman kahvio ja kapearaidemuseo ovat avoinna juna…

Elokuun lauantaijunat

elokuu
lauantai
24
91 päivän päästä
Jokioisten Museorautatie
Tapahtumat Jokioisten Museorautatiellä
Elokuun lauantaijunat Elokuussa junat kulkevat kuun kolmena ensimmäisenä lauantaina. Minkiön aseman kahvio ja kapearaidemuseo ovat avoinna juna…

Syysajo

syyskuu
lauantai
14
112 päivän päästä
Jokioisten Museorautatie
Tapahtumat Jokioisten Museorautatiellä
Talviunille valmistautuva höyryjuna vie syysajopäivänä vielä kerran syksyisiin maalaistunnelmiin. Vaikka syksy jo viilenee, ei junassa tarvitse palella, sill…

Lauantain Joulupukin Juna Jokioinen-Minkiö

joulukuu
lauantai
7
196 päivän päästä
Jokioisten Museorautatie
Tapahtumat Jokioisten Museorautatiellä
Jo perinteeksi muodostunut Joulupukin Juna ajetaan jälleen lauantaina, 7. joulukuuta. Höyryveturin vetämä juna liikennöi Minkiön ja Jokioisten välillä. Junan…

Sunnuntain Joulupukin Juna Humppila-Minkiö

joulukuu
sunnuntai
8
197 päivän päästä
Jokioisten Museorautatie
Tapahtumat Jokioisten Museorautatiellä
Jo perinteeksi muodostuneen Joulupukin Junan toinen ajopäivä liikennöidään tänä vuonna sunnuntaina 8. joulukuuta. Höyryveturin vetämä juna liikennöi Humppila…